Informacje dotyczące wjazdu do Niemiec – aktualizacja 07.12.2021

Wjazd i tranzyt przez Niemcy jest możliwy co do zasady tylko z zaświadczeniem o szczepieniu przeciw Covid-19 lub byciu ozdrowieńcem. Ze względu na dużą liczbę infekcji koronawirusa federalny od 05.12.2021r. klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Każdy, kto wjeżdża z obszaru wysokiego ryzyka i nie jest w pełni zaszczepiony lub nie jest ozdrowieńcem, musi zostać poddany kwarantannie przez dziesięć dni i może być z niej zwolniony dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu najwcześniej pięć dni po wjeździe.

Z kwarantanny zwolnione są:

-osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);

-ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);

-osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;

Dzieciom poniżej 12 r. życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.

Wjazd z obszaru ryzyka należy zarejestrować na stronie www.einreiseanmeldung.de. Strona jest dostępna w języku polskim, jednak nazwy krajów należy wpisywać w jęz. niemieckim lub angielskim. Dane po rejestracji zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia. Jeżeli posiadasz negatywny wynik testu, jesteś zaszczepiony lub ozdrowieńcem to musisz o tym poinformować urząd ds. zdrowia już podczas rejestracji.

Pracownicy transgraniczni podróżujący między obszarem wysokiego ryzyka a Niemcami, jeśli nie są zaszczepieni albo ozdrowieńcami, muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu, aby nie podlegać kwarantannie (uwaga na regułę 3G w miejscach pracy  – dostęp do stanowisk pracy dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub przetestowanych).

Na terenie Niemiec trzeba przestrzegać wielu obostrzeń. Dotyczy to między innymi konieczności okazania tzw. przepustki covidowej, aby uzyskać dostęp do hoteli, restauracji, barów, hoteli, basenów, salonów fryzjerskich i wielu innych miejsc. Podróż środkami komunikacji publicznej dozwolona jest wyłącznie dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców albo posiadających negatywny wynik testu ważny max 24 godz. w przypadku szybkich testów albo max. 48 godz. w przypadku testów PCR.

Kary

Wysokość kary za nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i brak testu zależna jest od kraju związkowego  wynosi od 50 € do nawet 3.000 €.